opony zimowe

Jak wybrać dobre opony zimowe

opony na zimęJazda zimą jest dla kierowców dużym wyzwaniem. Niskie temperatury, śnieg i śliska nawierzchnia sprawiają, że w takich warunkach jest łatwo stracić panowanie nad pojazdem. Dlatego też jednym z kluczowych elementów zwiększających bezpieczeństwo jazdy w zimie są odpowiednio dobrane opony. Na rynku ich wybór jest bardzo duży, dlatego też warto wiedzieć, na co zwracać uwagę przy zakupie.

Rozmiar, nośność, prędkość

Pierwszym aspektem jest dobór rozmiaru opony do posiadanych felg. Wśród kierowców panuje błędne przekonanie o tym, że zimą lepiej jest zakładać opony węższe. Pod żadnym pozorem nie należy brać tej opinii poważnie, opony powinny być dokładnie takie, jakie zaleca producent. Jedynie wtedy samochód zachowa odpowiednie właściwości jezdne i będzie się bezpiecznie zachowywał. Wraz z rozmiarem opony istotne są także indeksy nośności i prędkości – są one do sprawdzenia w instrukcji obsługi pojazdu, na obecnie używanych oponach czy w internecie. Dokonując zakupu warto również sprawdzić, kiedy dana opona została wyprodukowana. Guma wraz z upływem czasu zaczyna tracić swoje właściwości, zaleca się, żeby opon nie używać dłużej niż 10 lat. Jeśli kilka spędzą w magazynie, to o ten czas zmniejszy się okres użytkowania.

Trzy klasy opon

Mając już wybrany rozmiar i parametry, należy się przyjrzeć kwestiom użytkowym. Generalnie zaleca się, żeby opony były dobierane pod kątem tego, jak będzie użytkowany samochód, a to w dużej mierze zależy od klasy, do której dana opona należy. Producenci stosują obecnie trzy klasy: ekonomiczną, średnią oraz premium. Produkty z poszczególnych klas mają różne mieszanki, użyte do produkcji oraz kształt bieżnika, a to przekłada się na opory toczenia, zachowanie na śliskich nawierzchniach, żywotność oraz oczywiście cenę. Akurat w przypadku opon zimowych zależność jakości od ceny jest bardzo dobrze widoczna – choć oczywiście zdarzają się wyjątki w obie strony. Świetną pomocą przy wyborze są różnego rodzaju testy, przeprowadzane zarówno przez producentów, jak też niezależne podmioty. Obejmują one weryfikację poszczególnych typów opon w różnych warunkach, co pozwala lepiej dobrać do tego, w jaki sposób jest użytkowany samochód.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *