używane samochody

Co warto sprawdzić przed kupnem samochodu?

kupujemy używane auto
Nówka sztuka, Niemiec płakał jak sprzedawał

Kupując używany samochód trzeba podchodzić do tego z dużą ostrożnością. Czasami można bowiem trafić na pojazd po ciężkim wypadku, z licznymi awariami, czy nawet kradziony czy obciążony kredytem. Ponieważ sprzedawcy doskonale wiedzą, że kupuje się oczami, więc dopieszczają sprzedawane samochody pod kątem wyglądu. Ale na to akurat należy zwracać mniejszą uwagę, a dokładniej przyjrzeć się wszelkim dokumentom oraz temu, co pod maską.

Weryfikację samochodu przed zakupem należy zacząć od przejrzenia dokumentów. Niektórzy właściciele do samego końca serwisują pojazd w autoryzowanych salonach, dzięki czemu cała historia napraw jest łatwo dostępna. Pomocna będzie także książka serwisowa, ale do niej trzeba podejść z ograniczonym zaufaniem. W internecie czystą można kupić za kilkadziesiąt złotych, a uzupełnienie fikcyjnymi wpisami nie jest żadnym problemem. Jeśli książki nie będzie, to pozostaje jedynie dokładna weryfikacja stanu technicznego, ale tej i tak nie należy pomijać. Z kwestii dokumentów warto również sprawdzić pojazd w rejestrze zastawów, pozwoli to uniknąć późniejszych problemów z wierzycielami byłego właściciela.

Największym problemem używanych samochodów jest wypadkowa przeszłość, dlatego też weryfikacja pod tym kątem jest koniecznością. Dobrym sposobem jest użycie miernika lakieru, pozwoli to wstępnie wyeliminować samochody, które były blacharsko czy lakierniczo naprawiane. Dla pewności warto jednak przeprowadzić badanie stałych punktów podłogowych, można je wykonać w wielu dobrych zakładach, a dadzą znacznie większą pewność co do przeszłości. Będąc u blacharza dobrze jest od razu ocenić stan nadwozia i podwozia pod kątem korozji – ewentualne naprawy są bowiem dość kosztowne. Kolejnym krokiem weryfikacji stanu samochodu powinno być odwiedzenie dobrego mechanika. Sprawdzi on stan poszczególnych układów pojazdu, także pod kątem ewentualnych napraw. Szczególną uwagę należy zwrócić na kosztowne elementy, takie jak sprzęgło, wtryski czy turbosprężarka. Dokładna kontrola to co prawda wydatek kilkuset złotych, ale warto ją przeprowadzić, żeby mieć pewność, co się kupuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *