Chromowanie dekoracyjne

chromowanie dekoracyjnePowłoki wykonane z chromu od wielu lat są wykorzystywane przez miłośników samochodów i motocykli. Nie tylko dobrze zabezpieczają przed korozją i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale też pięknie się prezentują. Chrom tworzy błyszczące powierzchnie, w których można się przeglądać jak w lustrze, a jednocześnie jest trwały i wytrzymały. Stanowi oryginalną ozdobę, dlatego też wielu właścicieli pojazdów decyduje się na jego użycie, zarówno przy niewielkich elementach, takich jak lusterka czy rurki, jak również przy felgach, zderzakach czy bakach. Ważne jest jednak, żeby zrobić to dobrze – jeśli nieodpowiednio przygotuje się powierzchnię lub popełni błędy w procesie nakładania, to powłoka może się nie udać.

Czy zawsze warto chromować?

Decydując się na chromowanie dekoracyjne elementów motocyklowych i samochodowych przede wszystkim trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy będzie się to opłacało. Jeśli chce się to zrobić porządnie, to trzeba się liczyć z pewnymi wydatkami, a niekiedy może się okazać, że taniej wyjdzie zakup nowej, gotowej części. Duże znaczenie ma także stan danego elementu. Jeśli jest on nierówny, a tym bardziej skorodowany, to w wycenie trzeba jeszcze uwzględnić prace blacharskie. Zdecydowanie lepiej rozważyć wtedy znalezienie takiego elementu w dobrym stanie, zakup może się bowiem okazać tańszy niż ewentualna naprawa, a dodatkowo zyska się na jakości.

Przygotowanie powierzchni

Żeby chromowanie dekoracyjne przyniosło pożądany rezultat, to w pierwszej kolejności należy bardzo dokładnie przygotować powierzchnię elementu. Wszelkie ogniska rdzy trzeba bardzo dokładnie oczyścić, gdyż mogą one później spowodować szybsze zniszczenie powłoki. Ewentualne ubytki wymagają uzupełnienia, a kolejnym krokiem będzie szlifowanie, aż do uzyskania idealnej gładkości. Robi się to przy pomocy szlifierki z regulacją obrotów oraz kilku rodzajów papieru ściernego. Na początek zaczyna się od gradacji rzędu 120, co pozwala na zgrubną obróbkę, a następnie należy zmniejszać wielkość ziaren, aż do gradacji rzędu 600. Etap ten jest niezwykle istotny, ponieważ warstwa chromu uwidacznia wszelkie nierówności, które są później bardzo widoczne. Przed samym chromowaniem element należy jeszcze dokładnie oczyścić, umyć i odtłuścić – zapewni to właściwą przyczepność nakładanej powłoki do powierzchni materiału.

Proces chromowania

W motoryzacji chromuje się przede wszystkim elementy stalowe, ale nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby wykonać ten proces na innych materiałach. Świetnie się do tego celu nadają na przykład różnego rodzaju plastiki i tworzywa sztuczne. Wprawdzie w ich przypadku nie ma potrzeby ochrony przed korozją, ale w kwestiach estetycznych można uzyskać naprawdę ciekawe rezultaty. Chromowanie dekoracyjne może być zrealizowane kilkoma metodami, zarówno w ośrodkach kąpielowych, jak również proszkowych i gazowych. Dużą popularnością cieszy się między innymi chromowanie elektrolityczne. Polega ono na zanurzaniu dekorowanych przedmiotów w wannach napełnionych roztworem soli chromu, który pod wpływem przepływającego prądu trwale osadza się na powierzchni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *