Zmiana pory roku – zmiana opon

wymiana oponJak co roku, nadchodzi pora sezonowej wymiany opon, w tym okresie wymiana opon zimowych na letnie. Ci z kierowców, którzy jesienią zdjęli letnie ogumienie i było ono w stanie zdatnym do użytku i przechowywali opony we właściwych warunkach, nie muszą się niczym przejmować, wystarczy bowiem wizyta w wulkanizacji i sama wymiana. Jednakże wszyscy inni, czyli ci, którzy nie zadbali o właściwe przechowywanie ogumienia albo zdjęli letnie opony tylko po to, aby je oddać do utylizacji, muszą rozejrzeć się za ogumieniem nowym i takim, które zapewni bezpieczeństwo jazdy przez wiele sezonów.
Wybór letnich opon nie powinien przy tym nastręczać specjalnych trudności, gdyż przy dzisiejszych technologiach produkcji płacimy więcej przeważnie za markę, a nie sam produkt. Niemniej dobrze jest zasięgnąć rady fachowców albo przynajmniej poczytać na ten temat w internecie, by nie zaopatrzyć się w produkt niepolecany przez nikogo.

Dlaczego wymieniamy opony na letnie

Konieczność takiej wymiany jest o tyle ważna, że użytkowanie ogumienia zimowego na suchych twardych nawierzchniach powoduje jego szybkie zużycie się. Opony letnie są twardsze, dzięki czemu są odporniejsze na zużywanie, a przy tym auto z takimi oponami potrzebuje na pokonanie takiej samej trasy mniej paliwa.
Jeżeli wymieniamy nie tylko opony, ale mamy w zwyczaju dokonywanie wymiany całego zestawu kół, co u kierowców spotykane jest dosyć często, gdyż jest wygodniejsze, nie zapominajmy o wyważeniu tychże kół i ustawieniu zbieżności. Samodzielna więc wymiana odpada, ponieważ wyłącznie warsztat samochodowy z odpowiednimi urządzeniami jest w stanie zagwarantować fachowe wykonanie takich czynności, a przy tym mechanik równie fachowo określi stan opon, jeżeli były one używane w poprzednich sezonach.
Warto również pokusić się o przegląd techniczny auta, a przynajmniej sprawdzenie wszystkich płynów oraz oczyścić podwozie samochodu z nagromadzonych przez zimę zanieczyszczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *