automatyczne skrzynie biegów naprawa

Co wiemy o automatycznych skrzyniach biegów

naprawa automatycznych skrzyń biegówObecnie coraz więcej samochodów jest wyposażonych w automatyczne skrzynie biegów. Jeszcze kilkanaście lat temu były one luksusem, i to jak pokazuje historia, dość kosztownym. Dopłaty do automatu wynosiły nawet kilkanaście procent jego wyjściowej ceny, a komfort użytkowania mimo wszystko nie był oszałamiający. Dzisiaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom konstrukcyjnym automatyczne przekładnie charakteryzują się znacznie większą kulturą pracy, co z kolei przekłada się na bardzo płynną jazdę nawet przy ostrym dodawaniu gazu. Znacznie zmalały również ceny – obecnie wiele modeli oferuje automat w standardzie lub za symboliczną dopłatą. Wybierając taką opcję trzeba jednak pamiętać o odpowiednim użytkowaniu samochodu. Nawet drobne zaniedbania mogą bowiem doprowadzić do usterek, których naprawa może mocno nadwyrężyć budżet.

Automat – czy warto kupić?

W krajach zachodnich automatyczne skrzynie biegów są często wybieranym rozwiązaniem. U nas powoli zyskują na popularności, zwłaszcza że zmienia się też do nich nastawienie. Przede wszystkim są one wygodne, szczególnie przy poruszaniu się po mieście. Przy jeździe w korkach czy nawet pokonując trasę z dużą ilością skrzyżowań i przejść dla pieszych zmiany biegów są bardzo częste. W przypadku automatu wystarczy tylko dodawać lub odejmować gaz, a resztę zrobi za kierowcę automatyka. Szczególnie doceniają to kobiety, ale również mężczyźni przekonują się do tego typu rozwiązania. Kolejną sprawą jest bezpieczeństwo. Tego typu skrzynie nie posiadają sprzęgła, operowanie odbywa się wyłącznie za pomocą pedałów gazu i hamulca. U wielu osób znacznie ułatwia to koncentrację na tym, co dzieje się dookoła, a także przyspiesza reakcję w awaryjnych sytuacjach. Warto też wspomnieć o różnych trybach jazdy, dzięki którym każdy kierujący może sobie dobrać odpowiedni do swoich potrzeb.

Naprawy automatycznych skrzyń biegów

Jazda z automatem jest wygodna i przyjemna, dopóki ten mechanizm nie ulegnie awarii. Niestety naprawa automatycznych skrzyń biegów Poznań w wielu przypadkach jest kosztowna, dlatego też zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zapobieganie usterkom przez odpowiednią eksploatację. Wysokie ceny za naprawy wynikają z kilku czynników. Przede wszystkim automatyczne przekładnie są mechanizmami bardzo precyzyjnymi, o wysokim stopniu skomplikowania. Z tego też powodu wielu mechaników nawet nie podejmuje się ich naprawy, gdyż wiąże się to ze specjalistyczną wiedzą i często posiadaniem niezbędnego wyposażenia. Wprawdzie liczba fachowców w tym obszarze cały czas rośnie, ale ze względu na dużą ilość zleceń mogą oni trzymać wysokie ceny. Ten stopień skomplikowania wpływa także na czas, który trzeba poświęcić zarówno na rozłożenie mechanizmu jak też jego złożenie, a to też przekłada się bezpośrednio na pieniądze. Kolejnym czynnikiem, mającym duży wpływ na koszty napraw, są ceny części zamiennych. Na rynku jest ich stosunkowo niewiele, używanych nie ma prawie wcale, więc pozostaje wyłącznie zakup nowych. A te mogą kosztować naprawdę dużo – od kilkuset złotych za elektrozawory do kilku tysięcy za moduły sterujące.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *